Description
This 3 light semi flush with adjustable arms collection takes a traditional lighting concept of conical shades and developing the design into a more modern functioning model. As each shade is made from either metal or glass, they attach to the lighting fixtures with three symmetrical bolts and are available in a range of colours.
| Colour Finish | Sand Black |
| Item Nett Weight (kg) | 2.1kg |
| Diameter (mm) | 520-650mm |
| Height (mm) | 250-350mm |
| Energy Class | A++ to A |
| No: of Lamp | 3 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED (GLS A60, Golf Ball) |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| Lamp Included | No |
| Protection Class | Class 2 – Double Insulated |
| Dimmable | Yes – Suitable Lamps & Dimmer Required |
| Dimmer Included | No |
| IP Rating | IP20 |
| Shade Colour | Black, Brass, Brown, White, Light Grey, Smoke Faded |
| Shade Hole Diameter (mm) | Top Hole D:105mm Bottom Hole D:160mm T:1.0mm |















Reviews
There are no reviews yet.