Description
The Curvy wall lamps available in two colour finishes have a distinctly creative form, the curved tubular shape is cut away at the front displaying in the depth of the cylinder, leaving a comparatively small strip towards the bottom of the wall lamp to conceal the integral LEDs. This modern concept is furthered on one piece by the combination of white and silver leaf colour finishes. The second colour option contrasts the outer anthracite finish with the gold leaf internal creating a slightly more urban, rustic effect.
| Colour Finish | Anthracite, White |
| Colour Finish 2 | Gold Leaf, Silver Leaf |
| Item Nett Weight (kg) | 0.96kg |
| Width (mm) | 80mm |
| Height (mm) | 350mm |
| Projection (mm) | 102mm |
| Energy Class | G |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Max Wattage Lamp (W) | 8W |
| Lamp Included | Yes – Integrated |
| Type of Lamp Included | Integrated LED |
| Colour Temperature (K) | 3000K Warm White (±5%) |
| Beam Angle (°) | 120° |
| System Flux (lm) | 640lm (±5%) |
| CRI | >80 |
| Driver Included | Yes – Driver On Board |
| Protection Class | Class 1 – Earth Connection Required |
| Switched | Not Switched |
| Dimmable | No |
| IP Rating | IP20 |
| Average Life (hrs) | 30000hrs |
| Shade Colour | Frosted White |
| Shade Dimensions (mm) | D:80mm x H:350mm |















Reviews
There are no reviews yet.