Description
The metal plating of this LED wall lamp is rolled into a curved overlapping shape creating an original housing for the integral 3000K LEDs. Available with an outer colour finish of either sand black or sand white, the inner coating of both wall lamps is a highly polished chrome, supplying a further augmentation of light reflection.
| Colour Finish | Sand White, Sand Black |
| Colour Finish 2 | Polished Chrome |
| Item Nett Weight (kg) | 0.62kg |
| Width (mm) | 90mm |
| Height (mm) | 330mm |
| Projection (mm) | 120mm |
| Energy Class | F |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Max Wattage Lamp (W) | 7W |
| Lamp Included | Yes – Integrated |
| Type of Lamp Included | Integrated LED |
| Colour Temperature (K) | 3000K Warm White (±5%) |
| Beam Angle (°) | 180° |
| System Flux (lm) | 700lm (±5%) |
| CRI | >80 |
| Driver Included | Yes – Driver On Board |
| Protection Class | Class 1 – Earth Connection Required |
| Switched | Not Switched |
| Dimmable | No |
| IP Rating | IP20 |
| Average Life (hrs) | 20000hrs |
| Shade Colour | Frosted White |
| Shade Dimensions (mm) | D:50mm x H:19mm |















Reviews
There are no reviews yet.