Description
This wall light’s seemingly simplistic band of metal framework is then opened in the centre showing the band split at a point and curved over on one side. This inventive manipulation of the metalwork offers a unique concept to complement this modern wall lamps integral LEDs which project an ambient illumination. This wall light is ideal for a highly modern setting.
| Colour Finish | Sand Anthracite, Sand White |
| Colour Finish 2 | Polished Chrome |
| Item Nett Weight (kg) | 0.73kg |
| Width (mm) | 325mm |
| Height (mm) | 100mm |
| Body Height (mm) | 100mm |
| Projection (mm) | 150mm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Max Wattage Lamp (W) | 10W |
| Lamp Included | Yes – Integrated |
| Colour Temperature (K) | 3000K Warm White (±5%) |
| Beam Angle (°) | 120° |
| Driver Included | Yes – Driver On Board |
| Protection Class | Class 1 – Earth Connection Required |
| Switched | Not Switched |
| Dimmable | No |
| IP Rating | IP20 |
| Average Life (hrs) | 20000hrs |
| Shade Colour | Frosted White |
| Shade Dimensions (mm) | L:110mm x W:50mm x H:10mm |















Reviews
There are no reviews yet.