Description
This singular strip of metal material available in either a gold leaf, anthracite or sand white colour finish, is curved into a sleek ribbon form creating an ultra-modern design to house the integral 3000K LEDs. The unique dispersal of illumination further amplifies the wall lamps futuristic presence in its given setting.
| Colour Finish | Sand White, Anthracite, Sand Gold |
| Item Nett Weight (kg) | 0.5kg |
| Width (mm) | 80mm |
| Height (mm) | 430mm |
| Projection (mm) | 115mm |
| Energy Class | G |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Max Wattage Lamp (W) | 12W |
| Lamp Included | Yes – Integrated |
| Type of Lamp Included | Integrated LED |
| Colour Temperature (K) | 3000K Warm White (±5%) |
| Beam Angle (°) | 180° |
| System Flux (lm) | 840lm (±5%) |
| CRI | >80 |
| Driver Included | Yes – Driver On Board |
| Protection Class | Class 1 – Earth Connection Required |
| Switched | Not Switched |
| Dimmable | No |
| IP Rating | IP20 |
| Average Life (hrs) | 20000hrs |
| Shade Colour | Frosted White |















Reviews
There are no reviews yet.