Description
The minimal piece of framework is angled and fashioned into a spiral shape creating a distinct design form whilst also providing optimum illumination from the integral 3000K LEDs. This wall light is available in an anthracite, satin brown, silver or white finish each one seamlessly offset against the polished chrome finish of the internal spiral plating. The sand black finish is paired with a more complementing gold colour on the inside.
| Colour Finish | Sand Black, Anthracite, Satin Brown, Silver, White |
| Colour Finish 2 | Gold, Polished Chrome |
| Item Nett Weight (kg) | 0.45kg |
| Width (mm) | 130mm |
| Height (mm) | 354mm |
| Projection (mm) | 80mm |
| Energy Class | G |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Max Wattage Lamp (W) | 8W |
| Lamp Included | Yes – Integrated |
| Type of Lamp Included | Integrated LED |
| Colour Temperature (K) | 3000K Warm White (±5%) |
| Beam Angle (°) | 120° |
| System Flux (lm) | 640lm (±5%) |
| CRI | >80 |
| Driver Included | Yes – Driver On Board |
| Protection Class | Class 1 – Earth Connection Required |
| Switched | Not Switched |
| Dimmable | No |
| IP Rating | IP20 |
| Average Life (hrs) | 30000hrs |
| Shade Colour | Frosted |
| Shade Dimensions (mm) | D:60mm x H:25mm |















Reviews
There are no reviews yet.